Skip to main content

Gelecek ve yeni nesiller için geçmişimize sahip çıkmanın görevimiz olduğuna inanıyoruz. Bunu ancak toprak anaya, geçmişimize ve geleneklerimize hak ettikleri saygıyı göstererek yerine getirebiliriz. Bu inançla kendimizi zamansız hissederek geçmiş ve gelecek arasında bir köprü olarak gelecekte kabul görecek şekilde eski yemeklerimizi modernleştirerek sunuyoruz.

Neolokal’de, tüketilmediği için kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi hatırlatmak amacı ile tasarladığımız lezzetler sunuyoruz. Bu lezzetlerin her birinde hayatınızdan bir parça bulacak veya bu toprakların bize sundukları hakkında fikir sahibi olacaksınız. Her malzemeyi, kaynağını bilerek, dürüst, gerçek birer yemek haline getirmek için çok uğraşıyoruz. Bu uğraşı sizler ile, iyiyi, doğruyu, gerçeği en lezzetli haliyle paylaşabilmek için, sizi de Neolokal’edavet ediyoruz.

EKİP

Neolokal ekibi, geleneksel tarifleri ince ayrıntıları ile inceleyerek, tüketilmediği için yok olmaya yüz tutmuş ürünlerle harmanlıyor. Genç ve meraklı ekibin başındaki şef Maksut Aşkar, “Biz sahip çıkmazsak, gelecek neslin ellerinde sahip olacağı bir şey kalmayacak” diyor. Lokal mutfağı modern teknikler ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkarıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Geleceğimizi garanti altına almak için geleneklerimizin günümüz şartlarına uyarlanıp sürdürülebilir olması gerektiğini düşünüyoruz. Neolokal’de toprak anadan ilham alarak, geçmişimizden, geleneklerimizden ve kayıp kültürlerimizden öğrenerek, kendimizi sürekli yenileyerek ve geliştirerek, gelecek nesiller için geçmişimize sahip çıkmanın yolunu bulduk. Gelecekteki temsilcilerine rol model olabilmek, bir enstitü olarak gördüğümüz mutfağımızda yetişen gençlerin aldıkları bayrak ile bu köprüden geçerek mutfağımızı geleceğe taşıması arzusu içindeyiz.

ÜRETİCİ

Günümüze kadar gelen bilgileri korumanın görevimiz olduğunu düşünüyoruz.Geçmişimizden hatırladığımız lezzetleri, aynı heyecan ve ilgiyle günümüzde üreten, tabaklarımızın lezzetine katkısı, serüvenimize desteği, bugünlere gelmemizde emeği olan üreticilerimiz ile bu bilgileri genç şeflere aktarmaya devam ediyoruz.

TEDARİKÇİ

Gıda üreticileri ile birebir iletişimimizin yanında Anadolu’nun dört bir yanındaki birçok üretici ile aramızda köprü oluşturan tedarikçilerimiz ile üretime destek olan tedarik modelleri üzerine çalışıyoruz. Genç nesil aşçılarımızın toprağa dokunmasının, toprağın doğa ile ilişkisini ve döngüsünü fark etmesinin önemini bilerek, açıldığımızdan bu yana restoranımıza 25 kilometre uzakta, Gümüşdere’deki Urban Garden’da Beyhan Uzunçarşılıoğlu ile yeni ürünler üretip geliştiriyoruz.

LOKASYON

Neolokal, tarihi yarımadanın karşısında, tarihte ticaret limanı olarak kullanılmış Karaköy’de bulunuyor. Bu ticaret limanına hizmet veren bankaların bulunduğu Bankalar Caddesi’nde 892-1999 yılları arasında Osmanlı Bankası genel müdürlük binası olarak hizmet veren binadayer alıyor.

Zaman içinde çeşitli yapısal müdahalelere uğrayan yapı, özgün mimari karakterini ortaya çıkaran yeniden işlevlendirme çalışmasının ardından, Kasım 2011’de Salt Galata olarak hizmete girdi.

Salt Galata’da bir ihtisas kütüphanesi niteliğindeki Salt Araştırma mekânı, söyleşi ve konferansların düzenlendiği Oditoryum ile sergi ve etkinlik mekânları bulunuyor. Salt Galata’da ayrıca Osmanlı Bankası Müzesi Koleksiyonu‘ndan belgelerle kurumun 145 yıllık tarihine ışık tutan kalıcı sergi de görülebilir.

LOKASYON

SALT Galata
Bankalar Caddesi
Karaköy 34420 İstanbul Türkiye
Vale servisimiz vardır.

REZERVASYON