Nihal Bursa

Türk kahvesinin maddî kültürü konusunda çalışmalar yürütmekte, yayın yapmakta ve hem Türkiye’de hem de yurtdışında konferanslar vermektedir.

1962 yılında Mersin’de doğdu. 1985 yılında mezun olduğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, emekli olduğu 2010 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2007-2009 yılları arasında, Fransız Hükümeti’nin desteğiyle, Paris’te Milli Arşivler ve 20.yy Mimarlık Arşivleri’nde “19.yy sonu-20.yy başı Batılılaşma sürecinde Türk-Fransız kültürel etkileşimi: Fransız mimarlar tarafından Türkiye için tasarlanmış yapılar” başlıklı bir araştırma projesi yürüttü.

Emekli olduktan sonra, yeme-içme sanatı ve kültürü konusundaki araştırmalara odaklandı. Bunun yanında, Türk kahvesinin maddî kültürü konusunda çalışmalar yürütmekte, yayın yapmakta ve hem Türkiye’de hem de yurtdışında konferanslar vermektedir. Eşiyle birlikte, Türk kahvesi kültürünü oluşturan çeşitli araç, gereç, görsel ve yazılı belgeyi kapsayan zengin bir koleksiyona sahiptir. 2015 yılında Topkapı Sarayı’nda gerçekleştirilen “Bir taşım keyif: Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” başlıklı sergiye, hem özel koleksiyonundan parçalar vererek, hem de sergi kitabına bir makale yazarak katkıda bulunmuştur. EXPO Milano 2015 Dünya Sergisi’ndeki Türk Pavyonu’nda yer alan “Bir fincan keyif ve enerji: Türk Kahvesi” başlıklı serginin küratörlüğünü yapmıştır. Bu sergi, Bursa ailesinin özel koleksiyonundan seçilen kahve eşyası, gravür, fotoğraf ve kartpostallarla, Pera Müzesi’nden seçilen görsellerden oluşturulmuştur.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği üyesi ve Chaîne des Rôtisseurs Türkiye Yönetim Kurulu üyesidir. Türk Mutfağı Derneği’nin de kurucuları arasındadır. Yrd. Doç. Dr. Nihal Bursa halen, Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü ve Beykent Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yarı zamanlı olarak ‘Mimari Tasarım’ dersleri vermektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.