Mustafa Özgüler

Çocukluğundan beri meslekte çeşitli aşamalarda görev alan ve pastane sektörünü çok seven Mustafa Özgüler, dedesinden ve babasından gelen yenilikçi ruhu ile pastaneye bir de restoran kültürünü ekleyerek

1974 Yılında Gaziantep’te doğdu. 1998 Yılında üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesinde tamamladı.
Çocukluğundan beri meslekte çeşitli aşamalarda görev alan ve pastane sektörünü çok seven Mustafa Özgüler, dedesinden ve babasından gelen yenilikçi ruhu ile pastaneye bir de restoran kültürünü ekleyerek İtalyan Mutfağı ve Gaziantep Mutfağını içine alan yemek sektörünü denemek istedi. Yurtdışında İtalya, Fransa, Belçika ve Almanya’da aldığı çeşitli eğitimleri ve hobi olarak okuduğu yemek kitaplarındaki bilgileri harmanlayarak yemek ve pastacılık üzerine kendini geliştirdi.
Gaziantep’in yöresel kahvaltı lezzeti olan “katmer”in Türkiye ve Dünya’da tanıtımında önemli rol oynadı. Ayrıca yine Gaziantep kültüründe saklı olan ünlü Pazar kahvaltısını günyüzüne çıkarıp, yayılmasında etken rol oynadı. Çıktığı bu yolda birçok ünlü gastronomi yazar ve şefleri Gaziantep’te ağırlayarak ve çeşitli bireysel eğitimler vererek Gaziantep’in yemek ve tatlı kültürünün tanıtımında rol oynamıştır, şimdi ki hedefi ise gastronomi dalında UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağına” dahil edilen Gaziantep’in yöresel lezzetlerini tüm dünyaya sunmaktır.

Orkide Pastanesi hakkında daha fazla…