İlhan Eksen

Emekli olduktan sonra eski bilgi ve birikimlerini yeni gözlem ve araştırmalarla zenginleştirip İstanbul’un yaşama ve yeme içme kültürü üzerine kitaplar ve dergiler için makaleler kaleme aldı.

1944 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve İşletme İdaresi Enstitüsü’nde tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında profesyonel turist rehberliği yaparak bildiği ve her gün yeni bir özelliğini keşfettiği İstanbul’u yabancılara tanıtmaya, sevdirmeye çalıştı. Askerlik hizmetinden sonra bankacılığa başladı. 1998 yılına kadar Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda uzmanlık ve yöneticilik görevlerinde bulundu.
Kitapları: Dengeli Demlenme ve Rakı Mezeleri, Çokkültürlü İstanbul Mutfağı, Dünkü İstanbul (sözlü tarih), Kebabistanbul, İstanbul Sende Kalsın (roman), İstanbul’un Tadı Tuzu, Yolculuk (roman), İstanbul’da Bir Nihavent Tango (anı) Everest Yayınları’ndan çıktı.
Dengeli Demlenme ve Rakı Mezeleri adlı kitabı (6 baskı) Eylül 2008’de Fransa’da “Mezzés du Soleil” (Güneşin Mezeleri) adıyla Editions Publisud tarafından yayımlandı.