Asuman Albayrak

2008 yılında yayınlanan “Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı”, 2011 yılında yayınlanan “Çorum Mutfağına Güzelleme”, MetroGastro’nun hazırladığı “Yediğimiz Ekmek” ve “Ballı Yazılar” kitaplarının yazarlarındandır.

1977 doğumludur. Lise öğrenimini 1990-1994 yıllarında Ankara Zirai Üretim İşletmesi ve Ev Ekonomisi Meslek Lisesinde, Lisans eğitimini ise Ankara Gazi Üniversitesinde Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Anabilim Dalında tamamlamıştır. Yine aynı bölümden Yüksek lisansını almıştır. 1995 -1997 yıllarında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı Kırşehir İl Tarım Müdürlüğünde, 1997-2001 yıllarında Çorum İl Tarım Müdürlüğünde Ev Ekonomisti olarak görev yapmıştır. 2002 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Çorum Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Hitit Üniversitesi Otelcilik ve Turizm Yüksekokulunda Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitim Uzmanı olarak Eğitmenlik yapmıştır. 2012 yılından bu yana ise Çorum Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanında Atölye şefi olarak öğretmenlik yapmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.
2008 yılında yayınlanan “Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı”, 2011 yılında yayınlanan “Çorum Mutfağına Güzelleme”, MetroGastro’nun hazırladığı “Yediğimiz Ekmek” ve “Ballı Yazılar” kitaplarının yazarlarındandır. Ayrıca “Türk Mutfak Kültürü Üzerine Araştırmalar” seri kitaplarında “Çorum Hamur İşleri”, “Çorum Kışlık Yiyecekleri” gibi makaleleri vardır. Çorum ve Anadolu Mutfak kültürü uzerine halen araştırmalar yaparak makale yazmakta ve kitap hazırlamaktadır.
Tüm bunların yanısıra Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali ve Antalya Altın Kep yarışmalarında öğrencilerine koçluk ederek önemli derece ve madalyalar almalarını sağlamıştır. Çeşitli fuar ve organizasyonlarda özellikle Hitit Mutfağının tanıtımını ve tadımını gerçekleştirmiştir. Son olarak 28-29 Kasım 2015 tarihinde “Ne Yesek Heri Gastronomi Günleri”nin tertip komitesinde yer alarak Çorum Mutfağının tanıtım ve tadım etkinliğini gerçekleştirmiştir.