seyit ali kahraman

Seyit Ali Kahraman

2011 Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. Doğum Yılı dolayısıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu’nca oluşturulan yürütme kuruluna seçildi. Bu çerçevede gerek yurt dışında ve gerekse yurt içinde, çeşitli kuruluşlarda Evliya Çelebi’yi tanıtıcı konferanslar verdi, seminerlere ve panellere konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca çeşitli televizyon ve radyolarda Evliya Çelebi’yi anlatan konuşmalar yaptı.

daha fazla
nazlipiskin_alt

Nazlı Pişkin

Büyük Akdeniz havzasının geleneksel yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamında çeşitli dergilerde (Sofra, Metro Gastro, Yemek ve Kültür, vb.) yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri yayınlanmaktadır.

daha fazla
osmanserim_sq2

Osman Serim

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin kurucu üyelerinden olup Yönetim Kurulu üyesidir.

daha fazla
asumanalbayrak

Asuman Albayrak

2008 yılında yayınlanan “Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı”, 2011 yılında yayınlanan “Çorum Mutfağına Güzelleme”, MetroGastro’nun hazırladığı “Yediğimiz Ekmek” ve “Ballı Yazılar” kitaplarının yazarlarındandır.

daha fazla
Nihal_Bursa

Nihal Bursa

Türk kahvesinin maddî kültürü konusunda çalışmalar yürütmekte, yayın yapmakta ve hem Türkiye’de hem de yurtdışında konferanslar vermektedir.

daha fazla
ugur_biryol

Uğur Biryol

Gurbet Pastası isimli belgesel ve kitabın yazarı Uğur Biryol, Hemşinlilerin pastacılık ve fırıncılık yolculuğunu belgelemiştir.

daha fazla
tovmasyan-takuhi

Takuhi Tovmasyan

Kim nerede yemek yapsa ben onun yanında dururdum. On beş yaşıma geldiğimdeyse, evimizde yapılan her yemeğe elimi sokmuştum.

daha fazla
eksen

İlhan Eksen

Emekli olduktan sonra eski bilgi ve birikimlerini yeni gözlem ve araştırmalarla zenginleştirip İstanbul’un yaşama ve yeme içme kültürü üzerine kitaplar ve dergiler için makaleler kaleme aldı.

daha fazla
lbagis (1)

Levon Bağış

Türkiye’nin en geniş kapsamlı şarap profesyoneli eğitim programı olan Kavekol’u hazırlayan Levon Bağış’ın “Şarabın ABC’si” isimli bir şarap eğitim kitabı bulunuyor.

daha fazla
abilgin-

Arif Bilgin

İktisat tarihi ile sosyal tarih ve kültür tarihinin değişik alanlarında ve özellikle de mutfak tarihi alanında araştırmalar yapıyor.

daha fazla
vbasarn

Vedat Başaran

Vedat Başaran, Türk Mutfağına olan katkıları ve unutulmuş Osmanlı yemeklerinin gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunmuş araştırmacı bir şeftir.

daha fazla
isin

Priscilla Mary Işın

Seyit Ali Kahraman’la birlikte Ahmed Cavid’in 18. yüzyıl sonunda yazdığı Tercüme-i Kenzü’l-İştihâ Farsça yemek terimleri sözlüğü, mutfak tarihi konusundaki kitaplarından biridir. Çağının Sıradışı Yazarı: Evliya Çelebi isimli kitapta “Evliya Çelebi’nin Diliyle 17. Yüzyıl Yiyecek Manzaraları” başlıklı bölümün yazarıdır.

daha fazla
ezat2

Erdir Zat

Kendi alanının ilki olan ve ödül almış Rakı Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenidir. Rakı kültürü üstüne araştırmalarını yeni kitaplarla sürdürüyor.

daha fazla