muge akgun_

Müge Akgün

2005 yılından itibaren de Müge Akgün’le Kent ve Yaşam sayfasını hazırlayarak yeme-içme ve seyahat üzerine yazmaya başladı.

daha fazla
mehmetgurs_

Mehmet Gürs

İstanbul’un çağdaş lokantacılığını başlatan kişi olarak tanınıyor ve yeni başlattığı vizyoner “Yeni Anadolu Mutfağı” ile de adından söz ettiriyor…

daha fazla
rahmiogdul

Rahmi Öğdül

BirGün gazetesinde her Cuma kültür ve sanat üzerine yazılar yazıyor ve Açık Radyo’da…

daha fazla
tunca

TUNCA

Profesyonel aşçılık eğitimi alan sanatçı yemek ve sanat ilişkisi üzerine çeşitli performanslar gerçekleştirmekte.

daha fazla
sinanhamamsarilar

Sinan Hamamsarılar

…yeme-içme merakım profesyonel iş hayatımda bir hayli fazla zaman almaya başlayınca…

daha fazla
nilayornek

Nilay Örnek

Gazeteci, az biraz televizyoncu. Meraklı biri. Son 2 yıldır yeniden ‘masabaşı’na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor. İki yıl boyunca Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı televizyon programını yaptı, Sözcü’de köşe yazıyor.

daha fazla
oguzyenihayat

Oğuz Yenihayat

Şimdilerde ise instagram hesabımın yanı sıra hem kendi bloğuma hem de vedatmilor.com‘a yazılar yazıyorum.

daha fazla
burakkan

Burak Kan

6 ay çalıştığı için kalan zamanında seyahat edip yeni yerler tatlar arıyor…

daha fazla
tayfunkarayel

Tayfun Karayel

Tayfun Karayel, 1998 yılında  Etiler Turizm Otelcilik Lisesiyle başladığı gastronomi sektöründeki eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliğinden mezun olarak devam etti.

daha fazla
mustafaozguler

Mustafa Özgüler

Çocukluğundan beri meslekte çeşitli aşamalarda görev alan ve pastane sektörünü çok seven Mustafa Özgüler, dedesinden ve babasından gelen yenilikçi ruhu ile pastaneye bir de restoran kültürünü ekleyerek

daha fazla
sulabozis

Sula Bozis

İstanbul’da doğdum. 1970’ten başlayarak İstanbul’da 10 yıl Dostlar Tiyatrosunun devamlı tiyatro kostümü tasarımcısı olarak ve ayrıca Beklan ve Ayla Algan’la çalıştım.

daha fazla
burakonaran_

Burak Onaran

İletişim Yayınları tarafından yayınlanan “mutfaktarih” kitabının yazarıdır.

daha fazla
anasortun_

Ana Sortun

“…when she arrived in southeastern Turkey, Sortun’s host and her friends presented a potluck of sorts. “I tasted 30 amazing dishes from these women’s family repertoires,” Sortun remembers…”

daha fazla
ertan-iplikci

Ertan İplikçi

daha fazla
guven-bakir_

Güven Bakır

http://www.klazomeniaka.com/300-ZEYTINYAGI-ISLIGI-2.htm

daha fazla
seyit ali kahraman

Seyit Ali Kahraman

2011 Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. Doğum Yılı dolayısıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu’nca oluşturulan yürütme kuruluna seçildi…

daha fazla
nazlipiskin_alt

Nazlı Pişkin

Büyük Akdeniz havzasının geleneksel yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamında çeşitli dergilerde (Sofra, Metro Gastro, Yemek ve Kültür, vb.) yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri yayınlanmaktadır.

daha fazla
osmanserim_sq2

Osman Serim

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin kurucu üyelerinden olup Yönetim Kurulu üyesidir.

daha fazla
asumanalbayrak

Asuman Albayrak

2008 yılında yayınlanan “Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı”, 2011 yılında yayınlanan “Çorum Mutfağına Güzelleme”, MetroGastro’nun hazırladığı “Yediğimiz Ekmek” ve “Ballı Yazılar” kitaplarının yazarlarındandır.

daha fazla
Nihal_Bursa

Nihal Bursa

Türk kahvesinin maddî kültürü konusunda çalışmalar yürütmekte, yayın yapmakta ve hem Türkiye’de hem de yurtdışında konferanslar vermektedir.

daha fazla
ugur_biryol

Uğur Biryol

Gurbet Pastası isimli belgesel ve kitabın yazarı Uğur Biryol, Hemşinlilerin pastacılık ve fırıncılık yolculuğunu belgelemiştir.

daha fazla
tovmasyan-takuhi

Takuhi Tovmasyan

Kim nerede yemek yapsa ben onun yanında dururdum. On beş yaşıma geldiğimdeyse, evimizde yapılan her yemeğe elimi sokmuştum.

daha fazla
eksen

İlhan Eksen

Emekli olduktan sonra eski bilgi ve birikimlerini yeni gözlem ve araştırmalarla zenginleştirip İstanbul’un yaşama ve yeme içme kültürü üzerine kitaplar ve dergiler için makaleler kaleme aldı.

daha fazla
lbagis (1)

Levon Bağış

Türkiye’nin en geniş kapsamlı şarap profesyoneli eğitim programı olan Kavekol’u hazırlayan Levon Bağış’ın “Şarabın ABC’si” isimli bir şarap eğitim kitabı bulunuyor.

daha fazla
abilgin-

Arif Bilgin

İktisat tarihi ile sosyal tarih ve kültür tarihinin değişik alanlarında ve özellikle de mutfak tarihi alanında araştırmalar yapıyor.

daha fazla
vbasarn

Vedat Başaran

Vedat Başaran, Türk Mutfağına olan katkıları ve unutulmuş Osmanlı yemeklerinin gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunmuş araştırmacı bir şeftir.

daha fazla
isin

Priscilla Mary Işın

Seyit Ali Kahraman’la birlikte Ahmed Cavid’in 18. yüzyıl sonunda yazdığı Tercüme-i Kenzü’l-İştihâ Farsça yemek terimleri sözlüğü, mutfak tarihi konusundaki kitaplarından biridir. Çağının Sıradışı Yazarı: Evliya Çelebi isimli kitapta “Evliya Çelebi’nin Diliyle 17. Yüzyıl Yiyecek Manzaraları” başlıklı bölümün yazarıdır.

daha fazla
ezat2

Erdir Zat

Kendi alanının ilki olan ve ödül almış Rakı Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenidir. Rakı kültürü üstüne araştırmalarını yeni kitaplarla sürdürüyor.

daha fazla