• saltmekan

  Yeniyerel Sohbetler Yaz Arası

  MERHABA :)

  YENİYEREL SOHBETLER’E HAZİRAN BAŞI İTİBARIYLA BİR YAZ ARASI VERİYORUZ.

  SONBAHAR’DA “ŞİMDİ” BÖLÜMÜNÜN SON BİR AYINI TAMAMLAYIP, “GELECEK” BÖLÜMÜNE GEÇECEĞİZ.  BAŞLANGIÇ TARİHİMİZİ ÖĞRENMEK İÇİN WEBSİTEMİZİ VE FACEBOOK SAYFAMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.  AYRICA KAYIT OLMUŞ OLANLARA MAİL YOLUYLA DA HABER VERİYOR OLACAĞIZ.

  GÖRÜŞMEK ÜZERE!

Yeniyerel Sohbetler Nedir?

Yeniyerel Sohbetler, şef Maksut Aşkar’in öncülüğünde ortaya çıkmış, geleneksel mutfağımızı hatırlayarak, koruyarak geleceğe aktarmanın yollarını arayan bir inisiyatiftir. Amacı özellikle son yıllarda gelişen mutfak teknikleri ile birlikte bir yenilenme sürecine giren gastronomimize katkıda bulunmak, geleneksel dokulardan, lezzetlerden ve yöntemlerden vazgeçmeyen “yeniden yerel” gastronomiye sahip çıkan ve onu mükemmel bir şekilde yenilemeye çalışan nesil ile birlikte ve beraberce bir yol haritası oluşturmak.

 

daha fazla

Background Image
Background Image

GEÇMİŞ BÖLÜMÜ KONUŞMACILARIMIZDAN

İLHAN EKSEN 

Emekli olduktan sonra eski bilgi ve birikimlerini yeni gözlem ve araştırmalarla zenginleştirip İstanbul’un yaşama ve yeme içme kültürü üzerine kitaplar ve dergiler için makaleler kaleme aldı.

daha fazla

ŞİMDİ BÖLÜMÜMÜ KONUŞMACILARIMIZDAN

MUSTAFA ÖZGÜLER 

Çocukluğundan beri meslekte çeşitli aşamalarda görev alan ve pastane sektörünü çok seven Mustafa Özgüler, dedesinden ve babasından gelen yenilikçi ruhu ile pastaneye bir de restoran kültürünü ekleyerek…

daha fazla

Background Image
Background Image
 • Yeniyerel Sohbetler

  Yaz Arası

  Haziran ayı başı itibarıyla Yeniyerel Sohbetler'e Yaz Arası veriyoruz. Sonbahar'da "Şimdi" bölümünün son bir ayını tamamlayıp, "Gelecek" bölümüne geçeceğiz. Başlangıç tarihimizi öğrenmek için websitemizi ve Facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kayıt olanlara, olmuş olanlara mail yoluyla da haber veriyor olacağız. İyi tatiller! :)

ÖNCEKİ KONUŞMALAR

Yeniyerel Sohbetler No.2

Takuhi Tovmasyan ve Levon Bağış, Ermeni kültürünün sofralarından, İstanbul ile diğer şehirlerde/bölgelerde yiyeceklerin o yörede bulunan malzemelere göre nasıl farklılık gösterdiğinden bahsettiler. Takuhi Hanım çocukluk anılarındaki Yedikule Bostanlarını, babasının işlettiği annesinin mutfağın başında durduğu kır gazinosunda esnafın, akşam eve giderken neler yediğini, muhabbetlerini, alışkanlıklarını anlattı. Levon Bey, Kumkapı’da çoğumuzun bilmediği, Sahil Yolu yapılmadan bulunan kazıklar üzerindeki balıkçı mahallesinden ve reislerinden söz etti. Sadece bunlar mı? Çok daha fazla bilgiler, bazı Ermeni yemeklerinin tarifleri için videomuzu seyredin…

Background Image

Paylaşmak için… Bize Ulaşın

  Yeni Yerel Sohbetler 2016

  Etkinliklerimizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Etkinlikler ücretsiz mi?

  Sohbetlere katılım ücretsizdir.

  Daha Fazla

  Sohbetlere katılım sınırlı mı?

  Salona girişte kayıt yapanlara öncelik vereceğiz. Lütfen unutmayın HERBİR SOHBET için AYRI KAYIT yaptırmanız gerekiyor.

  Daha Fazla

  Online takip edebilir miyim?

  Hem bu soru hem de sınırlı koltuk sayımız nedeniyle teknolojiden yararlanıyoruz ve bütün sohbetleri Youtube’daki kanalımızdan yayınlıyoruz, orada arşivliyoruz.

  Daha Fazla

  Kayıt oldum, olamadım mı? Ne oluyor?

  Sistemimizin altyapısı nedeniyle, kaydınızın alındığına dair yeşil bir kutucuk içinde onay yazısı hemen çıkıyor (kayıt kutusunun altında).

  Daha Fazla

  Mekanımız: SALT Galata

  SALT görsel ve maddi kültürde kritik konuları değerlendirir, deneysel düşünceye ve araştırmaya yönelik yenilikçi programlar geliştirir. Öğrenmeye ve tartışmaya açık bir ortam sağlamayı amaçlar. SALT, ziyaretçilerini ilgi duymaya, eleştirmeye ve iletişim kurmaya teşvik eder.SALT Araştırma değişik bilgi alanlarını harmanlar. Farklı disiplinlerin kesişim noktaları ve aralarındaki boşluklardan yeni düşüncelerin oluşmasına önem verir. Kurumun araştırma projeleri, doğrusal tarih yazımlarının, malzemeye tabi okumaların ve geleneksel öğrenim dallarının ötesine uzanır. SALT, bir araya getirdiği güncel sanat, mimari, tasarım, şehircilik, sosyal ve ekonomik tarih odaklı kapsamlı bilgi ve belge kaynaklarını yeni araştırma imkânlarıyla kamuya açar. Sergilerle yeniden yorumlanan araştırma arşivleri program mekânlarında da tartışılır.

  Background Image

  Destekçilerimiz

  Nasıl Gelirim?

  Çeşitli alternatifler bulunuyor,

  T1 Kabataş-Bağcılar tramvay ile gelip Karaköy durağında indiğinizde kısa bir yürüme mesafesi ile,

  İstanbul’un tarihi raylı sistemi olan Tünel ile İstiklal Caddesi’nden Karaköy’e ulaşıp bir üst caddeye yürüyerek,

  M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanıp Şişhane istasyonunda inip Bankalar Caddesinden aşağıya Karaköy’e doğru yürüyerek,

  Kadıköy’den Kabataş iskelesine Şehir Hatları vapurları veya Turyol motorlarını kullanıp, iskeleden kısa bir yürüme mesafesi ile.