• saltmekan


  12 MART 2016 CUMARTESİ

  Yeniyerel Sohbetler No.10

  GEÇMİŞ BÖLÜMÜMÜZDE BU HAFTA… EVLİYA ÇELEBİ İLE YOLDAYIZ! SEYAHATNAMESİNDE YEME-İÇMEYE DAİR NOTLARI SEYİT ALİ KAHRAMAN VE MARY IŞIN’DAN SAAT 14.00-17.00 ARASINDA SALT GALATA’DA DİNLİYORUZ. BEKLERİZ! :)

Yeniyerel Sohbetler Nedir?

Yeniyerel Sohbetler, şef Maksut Aşkar’in öncülüğünde ortaya çıkmış, geleneksel mutfağımızı hatırlayarak, koruyarak geleceğe aktarmanın yollarını arayan bir inisiyatiftir. Amacı özellikle son yıllarda gelişen mutfak teknikleri ile birlikte bir yenilenme sürecine giren gastronomimize katkıda bulunmak, geleneksel dokulardan, lezzetlerden ve yöntemlerden vazgeçmeyen “yeniden yerel” gastronomiye sahip çıkan ve onu mükemmel bir şekilde yenilemeye çalışan nesil ile birlikte ve beraberce bir yol haritası oluşturmak.

 

daha fazla

Background Image
Background Image

BU HAFTAKİ KONUŞMACILARIMIZ

Seyit Ali Kahraman

2011 Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. Doğum Yılı dolayısıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu’nca oluşturulan yürütme kuruluna seçildi. Bu çerçevede gerek yurt dışında ve gerekse yurt içinde, çeşitli kuruluşlarda Evliya Çelebi’yi tanıtıcı konferanslar verdi, seminerlere ve panellere konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca çeşitli televizyon ve radyolarda Evliya Çelebi’yi anlatan konuşmalar yaptı.

daha fazla

BU HAFTAKİ KONUŞMACILARIMIZ

Pricilla Mary Işın

Çağının Sıradışı Yazarı: Evliya Çelebi isimli kitapta “Evliya Çelebi’nin Diliyle 17. Yüzyıl Yiyecek Manzaraları” başlıklı bölümün yazarıdır.

daha fazla

Background Image

ÖNCEKİ KONUŞMALAR

Yeniyerel Sohbetler No.2

Takuhi Tovmasyan ve Levon Bağış, Ermeni kültürünün sofralarından, İstanbul ile diğer şehirlerde/bölgelerde yiyeceklerin o yörede bulunan malzemelere göre nasıl farklılık gösterdiğinden bahsettiler. Takuhi Hanım çocukluk anılarındaki Yedikule Bostanlarını, babasının işlettiği annesinin mutfağın başında durduğu kır gazinosunda esnafın, akşam eve giderken neler yediğini, muhabbetlerini, alışkanlıklarını anlattı. Levon Bey, Kumkapı’da çoğumuzun bilmediği, Sahil Yolu yapılmadan bulunan kazıklar üzerindeki balıkçı mahallesinden ve reislerinden söz etti. Sadece bunlar mı? Çok daha fazla bilgiler, bazı Ermeni yemeklerinin tarifleri için videomuzu seyredin…

Background Image
 • Yeniyerel Sohbetler No. 9 – 12

  MART 2016

  KONUŞMACILARI

  Geçmiş bölümümüz Mart ayında da devam ediyor. Bu hafta Mart programını açıklıyoruz...

 • Yeniyerel Sohbetler No. 9

  Yabancı Seyyahların gözünden yeme-içme kültürünü konuşuyoruz
   

  05/03/2016

  KONUŞMACI

  Nazlı Pişkin

 • Yeniyerel Sohbetler No. 10

  Türk Seyyahların seyahatnamelerindeki yeme-içme kültürünü konuşuyoruz


  12/03/2016

  KONUŞMACILAR

  Seyit Ali Kahraman

  Mary Işın

Background Image

Paylaşmak için… Bize Ulaşın

  Yeni Yerel Sohbetler 2016

  Etkinliklerimizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Etkinlikler ücretsiz mi?

  Sohbetlere katılım ücretsizdir.

  Daha Fazla

  Sohbetlere katılım sınırlı mı?

  Salona girişte kayıt yapanlara öncelik vereceğiz. Lütfen unutmayın HERBİR SOHBET için AYRI KAYIT yaptırmanız gerekiyor.

  Daha Fazla

  Online takip edebilir miyim?

  Hem bu soru hem de sınırlı koltuk sayımız nedeniyle teknolojiden yararlanıyoruz ve bütün sohbetleri Youtube’daki kanalımızdan yayınlıyoruz, orada arşivliyoruz.

  Daha Fazla

  Kayıt oldum, olamadım mı? Ne oluyor?

  Sistemimizin altyapısı nedeniyle, kaydınızın alındığına dair yeşil bir kutucuk içinde onay yazısı hemen çıkıyor (kayıt kutusunun altında).

  Daha Fazla

  Mekanımız: SALT Galata

  SALT görsel ve maddi kültürde kritik konuları değerlendirir, deneysel düşünceye ve araştırmaya yönelik yenilikçi programlar geliştirir. Öğrenmeye ve tartışmaya açık bir ortam sağlamayı amaçlar. SALT, ziyaretçilerini ilgi duymaya, eleştirmeye ve iletişim kurmaya teşvik eder.SALT Araştırma değişik bilgi alanlarını harmanlar. Farklı disiplinlerin kesişim noktaları ve aralarındaki boşluklardan yeni düşüncelerin oluşmasına önem verir. Kurumun araştırma projeleri, doğrusal tarih yazımlarının, malzemeye tabi okumaların ve geleneksel öğrenim dallarının ötesine uzanır. SALT, bir araya getirdiği güncel sanat, mimari, tasarım, şehircilik, sosyal ve ekonomik tarih odaklı kapsamlı bilgi ve belge kaynaklarını yeni araştırma imkânlarıyla kamuya açar. Sergilerle yeniden yorumlanan araştırma arşivleri program mekânlarında da tartışılır.

  Background Image

  Destekçilerimiz

  Nasıl Gelirim?

  Çeşitli alternatifler bulunuyor,

  T1 Kabataş-Bağcılar tramvay ile gelip Karaköy durağında indiğinizde kısa bir yürüme mesafesi ile,

  İstanbul’un tarihi raylı sistemi olan Tünel ile İstiklal Caddesi’nden Karaköy’e ulaşıp bir üst caddeye yürüyerek,

  M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanıp Şişhane istasyonunda inip Bankalar Caddesinden aşağıya Karaköy’e doğru yürüyerek,

  Kadıköy’den Kabataş iskelesine Şehir Hatları vapurları veya Turyol motorlarını kullanıp, iskeleden kısa bir yürüme mesafesi ile.